Shellac Resin رزین شلاک

بازدید: ۹۰۱

رزین شلاک  Shellac Resin (رزین لاک الکل) چیست؟

رزین شلاک یا رزین لاک الکل یک رزین طبیعی گران قیمت است  که در مرکب های قابل شستشو با آب و الکل مصرف دارد. در الکل های ایزوپروپانل و اتانول قابل حل می باشد و با رزین های مختلف از جمله روزین، استر، اتیل سلولز، نیترات سلولز قابلیت امتزاج دارد ولی با وینیل استات ها کوپلیمرهای آن قایل مخلوط شدن نیست و در تهیه مرکب های فلکسوی الکلی و و مرکب های فلکسوی آب شور کاربرد دارد. شلاک از یک نوع حشره به دست می آید که این حشره از شیره انواعی گیاه مخصوص منطقه گرمسیر تغذیه می کند. برای تهیه شلاک، حشره را در الکل انداخته و شیرۀ جذب شده توسط حشره در الکل حل شده و پس از بازیافت الکل، لاک به صورت ورقی در سطح باقی می ماند که آن را جمع آوری می کنند. برای خالص و بی رنگ کردن شلاک، آن را در محلول کربنات سدیم حل نموده و پس از رسوب ناخالصی ها، محلول را با هپیوکلریت سدیم بی رنگ می کنند و سپس رزین شلاک را با اسید سولفوریک رسوب داده و شستشو می دهند و به صورت پودر در می آورند. شلاک دارای 2 الی 5 درصد واکس می باشد که به وسیله استخراج حلالی، واکس آن را جدا می کنند.

کاربردهای رزین شلاک

تا اواسط قرن بیستم که سروکله رزین های سنتیک کم کم پیدا شد، شلاک یکی از عمده ترین رزین های ساخت رنگ و جلا بود. همچنین صفحه های گرامافون عموما ً از شلاک ساخته می شدند. کارکرد این ماده به عنوان لاک، در حال حاضر در اروپا عمدتا ً به عنوان جلای براق کننده در بازسازی مبلمان های قدیمی و آنتیک است. مبلمان و سایر مصنوعاتچوبی که با شلاک پوشش داده می شدند نیاز به نگهداری پیچیده ای ندارند و برای تمیز کردن آن ها می بایست فقط از پارچه مرطوب استفاده کرد. تمیز کاری این محصولات با مواد پاک کننده و بخصوص حاوی الکل یا مواد قلیایی به آن آسیب می رساند(شلاک در الکل محلول است).

شلاک امروزه در کنار استفاده در بازسازی، استفاده های دیگری نیز دارد که بیشتر در صنایع غذایی و شکلات سازی، در رنگ کردن تخم مرغ، در صنایع بهداشتی و آرایشی، در لاک ناخن و برخی از ریمل های دور چشم، در شامپو و اسپری های براق کننده مو و در صنایع داروئی به عنوان پوشش برای قرص ها و کپسول ها می باشد. شلاک به عنوان افزودنی یا جزء مجاز در صنایع غذایی داروئی و آرایشی با کد (E904) مشخص گردیده است. امروزه همچنین در صنایع غذایی از شلاک (E 904) به همراه موم (زنبور عسل) (E 904) به عنوان پوششی برای میوه های تازه استفاده می شود و بدین ترتیب از خشک شدن و آب از دست دادن آنها، جلوگیری می شود.

تهیه لاک چوب از شلاک

250 گرم شلاک را در الکل 96% مخلوط کرده و تا حل شدن کامل خوب هم زده می شود. این لاک را می توان برای پوشش دهی انواع مصنوعات چوبی استفاده کرد.

ساختار شیمیایی رزین شلاک

شلاک از هیدروکسی کربوکسیلیک اسیدهایی تشکیل شده است که (بعضا ً) اینتر ملکولار استریفاید می باشند. شلاک در الکل ها، اسیدها و بازها حل می شود و در هیدروکربن ها نامحلول است.

محصولات